Arka Çapraz Bağ

Dizin dört ana bağından biri olan arka çapraz bağ (PCL) diz arkasındadır. Uyluk kemiğini (femur) incik kemiğine (tibia) bağlar. Arka çapraz bağ, kaval kemiğinin geriye doğru hareketini sınırlar.

Arka çapraz bağ yaralanmaları çok nadirdir ve diğer diz bağ yaralanmalarına göre tespit edilmesi daha zordur. Kıkırdak yaralanmaları, kemik çürükleri ve bağ yaralanmaları genellikle arka çapraz bağ yaralanmalarıyla birlikte ortaya çıkar.

Arka çapraz bağ yaralanmaları, yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak I, II veya III olarak derecelendirilebilir.

  • Derece I’de bağ hafif hasar görmüş ve hafifçe gerilmiştir, ancak diz eklemi stabildir.
  • Derece II’de bağ kısmen yırtılmıştır.
  • Derece III’te bağ tamamen yırtılır ve iki yarıya bölünerek diz eklemini dengesiz hale getirir.

Arka Çapraz Bağ Yaralanmalarının Nedenleri

Arka çapraz bağ yaralanması, spor yaparken, sporcunun bükülmüş bir dizle yere düştüğünde ortaya çıkabilir. Büküm yaralanması veya dizin fazla uzatılması arka çapraz bağ yırtılmasına neden olabilir.

Arka Çapraz Bağ Yaralanmalarının Belirtileri

Arka çapraz bağ yaralanmalarının semptomları genellikle yaralanmadan hemen sonra diz ağrısı ve diz şişliğidir. Ayrıca diz ekleminde dengesizlik, aksamaya neden olan diz sertliği ve yürüme güçlüğü olabilir.

Arka Çapraz Bağ Yaralanmalarının Teşhisi

Arka çapraz bağ yırtığının teşhisi semptomlarınıza, tıbbi geçmişinize ve dizinizin fiziksel muayenesi yapılarak konur. Röntgen ve MR taraması gibi diğer teşhis testleri istenebilir. Röntgen, Arka çapraz bağ’ın kendisiyle birlikte bir kemik parçasını yırttığı avülsiyon kırıklarını görmek için faydalıdır. MR taraması, yumuşak dokulardaki hasarı görmeye yardımcı olur.

Arka Çapraz Bağ Yaralanmalarının Tedavisi

Tedavi seçenekleri cerrahi olmayan ve cerrahi tedaviyi içerebilir. Cerrahi olmayan tedavi dinlenme, buz, kompresyon ve yüksekte tutmaktan oluşur; hepsi ağrı ve şişliği kontrol etmeye yardımcı olur. Diz hareketini ve gücünü iyileştirmek için fizik tedavi önerilebilir. Dizinizin hareketsiz kalmasına yardımcı olmak için bir dizlik gerekebilir. Dizinizi korumak ve bacağınıza ağırlık yüklemekten kaçınmak için koltuk değnekleri önerilebilir.

Genellikle, çıkık bir diz ve arka çapraz bağ dahil olmak üzere birkaç yırtık bağ için ameliyat düşünülür. Cerrahi, vücudunuzun başka bir bölümünden alınan doku grefti kullanılarak yırtık bağın yeniden yapılandırılmasını içerir. Ameliyat genellikle küçük kesiler kullanılarak bir artroskop ile yapılır.

Omuz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Tedaviler