Artroskopi Nedir? Artroskopi Cerrahi Ne Demek?

Kamera Yardımı İle Kapalı Eklem Cerrahisi

Artroskopi nedir – 1960’lı yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte , tıpta temel kural olan ‘’önce zarar verme ‘’ ilkesine bağlı olarak eklemlere yönelik birçok cerrahi işlemde kamera kullanılarak gerçekleştirilen uygulamalar hızla yaygınlaşmıştır. Tabi buna bağlı olarak ortopedi ve travmatoloji bilim dalıda bundan eş zamanlı faydalanmıştır.

Özellikle sportmen kimliğe sahip olup ortopedik rahatsızlığı olan hastalara , hastalıktan önceki performanslarını geri kazanabilmeleri ve kısa süreli istirahat ile hayatlarına geri dönebilmeleri için artroskopik müdahaleler gerçekleştirilmiştir.

Kamera yardımlı bu uygulamalar ortopedide en çok diz ve omuz eklem rahatsızlıklarında kullanılmakla birlikte, tıp biliminin ilerlemesi ile birlikte dirsek , el bileği , kalça ve ayak bileği eklemlerinde de uygulanabilir durumdadır.

Sanılanın aksine; açık cerrahide ulaşılamayan eklem bölgelerine , kamera yardımlı gerçekleştirilen cerrahi yöntemlerle çok daha rahat ulaşılabilmekte ve eklem çevresindeki dokulara zarar verme riski açık cerrahiye göre çok daha az gerçekleşmektedir.

Bu sayede ameliyattan sonra açık cerrahiye göre; hastaların ağrısı daha az olmakta, hastanede daha kısa süre yatış süreleri gerçekleşmekte, aktif yaşamlarına kısa sürede kavuşmaları sağlanabilmektedir.

Ortopedi tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Tedaviler