Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Ayak Ağrısı Ve Nedenleri

Ayak Ağrısı

Ayak ağrısı, ayaktaki belirli faktörlerin neden olduğu sıkıntıdan kaynaklanır. Koşma ve atlama gibi çeşitli aktivitelere katılan genç sporcuların yaşadığı yaygın bir sorundur.

Normalde ayak ağrısı evde tedavilerle tedavi edilebilir ve iyileşmesi zaman alabilir. Ancak ciddi yaralanma durumlarında yeterli değerlendirme ve tedavi gereklidir.

Ayak kemikler, bağlar, tendonlar ve kaslardan oluşur. Ayaklarınız tüm vücudunuzun ağırlığını taşıdığı için yaralanma ve ağrıya daha yatkındır.

Ayak Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

 • İlerlemiş yaş.
 • Aşırı kilolu olmak.
 • Aşırı spor aktivitelerine veya yürüyüşe dahil olmak.
 • yaralanma veya travma.
 • Doğuştan ayak deformiteleri.
 • Yetersiz takılan ayakkabılar giymek.
 • Uzun süre ayakta durmak.

Aşil tendiniti, aşil tendonu kopması, kemik çıkıntıları, kırık ayak bileği, ayak veya ayak parmağı, bunyonlar, diyabetik nöropati, gut, osteoartrit, çekiç parmak, plantar siğiller, batık ayak tırnakları, ayak tendiniti gibi hastalıklar ayak ağrısı nedenlerindendir.

Ayak Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Ayak ağrısıyla kliniğe başvurduğunuzda, doktorunuz geçmişinizi gözden geçirecek ve ayağınızın kapsamlı bir fiziksel muayenesini yapacaktır. Teşhisi doğrulamak için X-ışınları, CT taraması ve MR taramaları gibi görüntüleme teknikleri istenebilir.

Ayak Ağrısı İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Ayak ağrısının tedavisi temel nedene bağlıdır. Ayak ağrısını tedavi etmek için olağan önlemler arasında dinlenme, ilaçlar, buz, kompresyon, kaldırma, ayağa yük binmekten kaçınmak için koltuk değneklerinin kullanılması ve germe, güçlendirme egzersizleri yer alır.

Dikkate alınabilecek diğer yöntemler arasında dolaşımı artırmak ve iyileşmeyi teşvik etmek için ultrason, elektriksel uyarıcılar (Eswt Tedavisi) ve lazer tedavisi yer alır. Bazı durumlarda, durumunuza ve altta yatan deformiteye bağlı olarak ameliyat önerilebilir.

Omuz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın  Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

  Tedaviler