Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Ayak Bileği Burkulması

Ayak bileğinde burkulma, bitişik kemikleri birleştiren ve bir ekleme stabilite sağlayan bağların gerilmesi veya yırtılmasıdır. Ayak bileği burkulması, eklemi aniden düştüğünüzde veya büktüğünüzde veya bir sıçrayıştan sonra ayağınızı farklı bir pozisyonda yere indirdiğinizde meydana gelen yaygın bir yaralanmadır. En yaygın olarak spora katıldığınızda, düzensiz bir yüzeyde zıpladığınızda veya koştuğunuzda ortaya çıkar. Ayak bileği burkulmaları ağrıya, şişmeye, hassasiyete, morarmaya, sertliğe ve ayak bileğinde yürüyememe veya ağırlık taşıyamamaya neden olabilir.

Ayak bileği burkulmasının teşhisi genellikle ayak bileğinin yaralanma öyküsü ve fizik muayenesi değerlendirilerek konur. Bir kırık olup olmadığını doğrulamak için bileğinizin röntgeni gerekebilir. Ayak bileği burkulmaları için önerilen en yaygın tedavi dinlenme, buz uygulama, sıkıştırma ve ayağı yüksekte tutmaktır.

Ayak bileği burkulmaları

Dinlenme: Ağrıyı azaltmak ve daha fazla hasarı önlemek için ayak bileği burkulması olan bölge fazla hareket ettirilmemeli. Yürürken yardımcı olması için koltuk değnekleri kullanılmalı.

Buz: Yaralanmadan sonraki 3 güne kadar yaralı bölgeye buz torbası uygulanmalıdır. Soğuk bir paket veya bir havluya sarılmış kırılmış buz kullanabilirsiniz. Asla doğrudan cildin üzerine buz koymayın. Buz paketleri şişliği azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Sıkıştırma: Yaralı bölgenin sıkışması şişlik ve morarmayı azaltmaya yardımcı olur. Bu genellikle yaralanmadan birkaç gün veya birkaç hafta sonra elastik bir sargı kullanılarak gerçekleştirilir.

Yükseklik: Şişliği azaltmak için yaralı bileğinizi kalp seviyenizin üzerine yerleştirin. Burkulma olan bacağın yukarı kaldırılması günde yaklaşık 2 ila 3 saat yapılabilir. Doktor ayrıca ayak bileğinin hareketini azaltmak için atel kullanabilir. Ağrıyı azaltmaya ve iltihabı kontrol etmeye yardımcı olmak için iltihap önleyici ağrı kesici ilaçlar verilebilir.

İyileşmeniz sırasında, ayağınızdaki hareket aralığını güçlendirmek ve iyileştirmek için rehabilitasyon egzersizleri önerilir. Spor aktiviteleri sırasında bileğinizi desteklemek ve korumak için bir destek veya sargı kullanmanız gerekebilir. Daha fazla burkulma veya yeniden yaralanmayı önlemek için egzersiz sırasında ayak bileği ateli ve özel sargılar kullanmanız gerekebilir.

Op. Dr. Süleyman ALTUN acil ortopedi durumlarının tedavisi için hizmetinizde 

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler