Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Biseps Tendonu

BİSEPS TENDONU NEDİR?

Biseps tendonu biseps kasını dirsek ve omuzdaki kemiklere bağlamaktadır. Üst kolda ön tarafta yer alır. Biseps kası dirseği bükmenize ve kolu döndürmenize olanak tanır.

Biseps tendonu yırtılması, kolunuzu uzatarak düşme veya ağır nesneleri kaldırma sırasında düşme gibi yaralanmalardan kaynaklanabilir. Kolunuza aşırı yüklenme durumunda tendon yıpranabilir ve sonunda yırtılabilir. Tendinit, omuz sıkışması ve rotator manşet yaralanmaları gibi diğer omuz sorunlarının biseps tendonunu zayıflatması veya yırtması daha olasıdır. İlerleyen yaş, ağır aktiviteler, tekrarlayan sporlar gibi ek faktörler de tendon yırtılmasına neden olabilir.

Biseps Tendonu Semptomları

En sık görülen semptom, tendonun yaralandığı yere bağlı olarak üst kolda veya dirsekte ani, şiddetli ağrıdır. Bazen bir ses duyabilirsiniz. Diğer semptomlar arasında şişlik, gözle görülür morarma, omuz veya dirsekte güçsüzlük ve kolunuzu veya avucunuzu aşağı çevirmede zorluk yer alır. Kolunuzda bir çıkıntı da görünebilir, çünkü tendon artık kası yerinde tutmaz.

Biseps Tendonu Teşhisi

Biseps tendon yırtığı genellikle semptomlarınıza, tıbbi öykünüze ve fizik muayenenize göre teşhis edilir. Fizik muayene sırasında doktorunuz dirseğin ön kısmında boşluk olup olmadığına bakacaktır. Doktorunuz, kolunuzu bükmenizi ve pazı kasını sıkmanızı isteyerek kısmi yırtık teşhisi koyacaktır. Kısmi yırtılma varsa ağrınız olabilir. Omuz ve dirsek ağrısına neden olan diğer durumları için röntgen çekilebilir. Doktorunuz bir MR taraması kullanarak yırtılmanın kısmi mi yoksa tam mı olduğunu anlayabilir.

Biseps Tendonu Tedavisi

Proksimal biseps tendon yırtığı için konservatif tedavi, ağrıyı azaltmak ve şişmeyi azaltmak için buz uygulamasını, aktiviteyi sınırlamayı, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçları içerir. Hareketliliği yeniden sağlamak ve çevredeki kasları güçlendirmek için doktorunuz belirli esneklik ve güçlendirme egzersizleri önerebilir. Yırtık tendonu kemiğe tekrar takmak için ameliyat nadiren gereklidir. Bununla birlikte, kısmi yırtıkları olan, ameliyatsız tedavilerden sonra semptomlar yaşamaya devam eden veya sporcular veya el işçileri gibi tüm kol gücünü geri isteyen hastalar için ameliyat en iyi seçenek olabilir. Komplikasyonlar nadirdir ve onarılan tendonun yeniden yırtılması nadirdir. Cerrahi tedavinin ardından, omzunuzdaki hareket aralığını iyileştirmek için esneklik ve güçlendirme egzersizleri yapmanız gerekecektir.

Cerrahınız, distal biseps tendonunun ön kol kemiğine yeniden takıldığı distal pazı tendon yırtığı için birkaç cerrahi prosedürü tercih edebilir. Bazı doktorlar bunun yerine iki kesi kullanır, bazıları ise sadece 1 kesi kullanır. Her iki prosedür de belirli avantajlar ve dezavantajlar taşır. İşlem sırasında kemik içine açılan deliklerden tendon dikişlerle tutturulur veya tendonu kemiğe tutturmak için küçük metal implantlar kullanılabilir.

Üst Ektstemite Alanında Uzman Op. Dr. Süleyman ALTUN biseps tendonu yırtığı tedavinizi planlamak için hizmetinizde.

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler