Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Dirsek Eklemi Kireçlenmesi

Dirsekler ağırlık taşıyan eklemler olmasa da üst ekstremitelerin işleyişi için en önemli oldukları kabul edilir. Bu nedenle dirseği etkileyen küçük bir travma veya hastalık bile dirsek ağrısına neden olabilir ve üst uzuvların hareketlerini sınırlayabilir. Dirsek kireçlenmesi, dirsek eklemini etkileyen yaygın hastalık durumlarından biridir.

Dirsek Kireçlenmesinin Belirtileri

Dirsek kireçlenmesi, ağrıya, şişmeye, sertliğe ve kol kullanımına engel olan iltihaplı bir durumdur.

Dirsek Kireçlenmesinin Nedenleri

Dirsek kireçlenmesi tüm yaşları etkileyebilir ancak en çok 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. En yaygın neden aşınma ve yıpranmadır. Bunun dışında travmatik yaralanmalar, kırıklar ve çıkıklar sizi kireçlenmeye daha duyarlı hale getirir.

Kireçlenme Türleri Nelerdir

En yaygın olanı olan birkaç kireçlenme türü vardır:

  • Osteoartrit veya dejeneratif eklem hastalığı, yaşlıları etkileyen en yaygın kireçlenme türüdür. Bir eklemdeki kemiklerin uçlarını yastıklayan ve koruyan doku olan kıkırdağın yıpranmasına neden olarak kemiklerin ağrılı sürtünmesine neden olur.
  • Romatoid kireçlenme, vücudun bağışıklık sisteminin sağlıklı eklemlere, dokulara ve organlara saldırdığı otoimmün bir hastalıktır. Eklemlerde ağrı, sertlik, şişme, şekil bozukluğu ve işlev kaybına neden olabilir.
  • Travma sonrası kireçlenme, dirsek yaralanmasından sonra gelişir. Durum, kırık, şiddetli burkulma veya bağ yırtığı gibi travmadan yıllar sonra gelişebilir.
  • Psoriatik kireçlenme, bazı hastalarda sedef hastalığının bir sonucu olarak ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır.

Dirsek Kireçlenmesi Teşhisi

Dirsekteki kireçlenme, kapsamlı bir fizik muayene ve röntgen ile teşhis edilir.

Dirsek Kireçlenmesi Tedavi Seçenekleri

Tedavi, ağrıyı hafifletmek için ilaçlar ve steroid enjeksiyonları gibi konservatif seçenekleri, aktivite modifikasyonunu ve atel kullanımını içerebilir. Cerrahi olmayan tedavi rahatlama sağlamazsa genellikle cerrahi düşünülmektedir. Total dirsek protezi, kireçlenmeden etkilenen dirseklerdeki fonksiyonu eski haline getirmek ve ağrıyı gidermek için kullanılan cerrahi bir işlemdir. Total dirsek protezi ameliyatında dirsek ekleminin hasarlı bölgeleri yapay bileşenlerle değiştirilir.

Omuz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler