Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Diz Artroskopisi

Diz artroskopisi, doktorların diz eklemini cilt ve diğer yumuşak dokulara büyük bir kesik yapmadan görmesini sağlayan bir cerrahi işlemdir. Artroskopi, diz problemini teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılır.

Diz artroskopisi sırasında, cerrahınız diz ekleminize arthroscope adı verilen küçük bir kamera yerleştirir. Artroskop diz içine girerek bir video görüntüsünü monitöre aktarır ve cerrahınız cerrahi aletleri yönlendirmek için bu görüntüleri kullanır.

Diz artroskopisi ameliyatı küçük bir kesi içinden yapılan işlemdir ve hastalar için daha az ağrıya ve eklem sertliğine neden olur. İyileşmek ve normal aktivitelerinize geri dönmek artroskopi yöntemi ile daha da kısalır.

Artroskopik cerrahi

Artroskopi, cerrahın işlem sırasında dizinizin içini ayrıntılı olarak görmesi işlemidir.

Anatomi

Diziniz vücudunuzdaki en büyük eklemden biridir. Dizleri oluşturan kemikler femurun alt ucunu (uyluk kemiği), tibianın üst ucunu (shinbone – incik kemiği) ve patellayı (diz kapağı) içerir.

Diz eklemini oluşturan diğer önemli yapılar şunlardır:

Eklem kıkırdağı. Femur ve tibia uçları ve patellanın arkası eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Bu kaygan madde, bacaklarınızı bükerken veya düzeltirken, diz kemiğinizin birbiri boyunca yumuşak bir şekilde kaymasına yardımcı olur.

Sinovyum. Diz eklemi, sinovya adı verilen ince bir astar ile çevrilidir. Bu kaplama, kıkırdağı yağlayan ve hareket sırasında sürtünmeyi azaltan bir sıvı açığa çıkarır.

Menisküs. Kama şeklinde iki adet menisküs kıkırdak parçası, femur ve tibia arasında “şok emiciler” olarak işlev görür. Artiküler kıkırdaktan farklı olarak, menisküs minder ve eklemi stabilize etmek için sert ve lastiktir.

Ligamentler. Kemikler, bağlarla diğer kemiklere bağlanır. Dizindeki dört ana bağ, kemikleri bir arada tutmak ve dizinizi sabit tutmak için güçlü ipler gibi davranır.

Dizinizin her iki tarafında iki kollateral bağ bulunur.

İki çapraz bağ, diz ekleminizin içinde bulunur. Ön çapraz bağ ve arkada arka çapraz bağ ile “X” oluşturmak için birbirlerini geçerler.

Normal diz anatomisi

Dizin normal anatomisi. Artroskopi yaygın olarak eklem kıkırdağına, bağlara ve eklem çevresindeki diğer yapılara zarar veren sorunları teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılır.

Diz Artroskopisi Önerildiğinde

Ameliyatsız tedaviye cevap vermeyen ağrılı bir durumunuz varsa, doktorunuz diz artroskopisi ‘ni önerebilir.

Diz artroskopisi, kıkırdak yüzeylerine ve eklem çevresindeki yumuşak dokulara zarar veren birçok problemin ağrılı semptomlarını hafifletebilir. Diz kapağı ağrısı gibi.

Diz için yaygın artroskopik prosedürler şunlardır:

 • Yırtık bir menisküsün çıkarılması veya onarılması
 • Yırtık ön çapraz bağın rekonstrüksiyonu
 • İltihaplı sinovyal dokunun çıkarılması
 • Hasarlı eklem kıkırdağının kırpılması
 • Kemik veya kıkırdak gevşek parçalarının çıkarılması
 • Patella (diz kapağı) problemlerinin tedavisi
 • Diz sepsisin tedavisi (enfeksiyon)
 • Diz kapağı ağrısı tedavisi

Diz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın  Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

  Tedaviler