Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Diz Kapağı Ağrısı

DİZ KAPAĞI NEDEN AĞRIR?

Diz kapağı ağrısı, diz ekleminin ön ve ortasındaki kronik ağrı ile karakterizedir. Sporcularda, aktif gençlerde (özellikle kızlarda) ve aşırı kilolu bireylerde sık görülür. Diz kapağı ağrısı, koşucu dizini veya patellar tendiniti ve patellanın kondromalazisini içeren çeşitli durumları içerir. 

DİZ ANATOMİSİ

Diz eklemi, vücutta üç kemikten oluşan, yani uyluk kemiği veya femurun alt ucu, kaval kemiği veya kaval kemiğinin üst ucu ve diz kapağı veya patelladan oluşan büyük, karmaşık bir eklemdir. Patella eklem üzerinde hareket ederek dizin bükülmesine ve bacağın düzleşmesine izin verir. Diz ekleminin çevresinde, eklemi sıkıca yerinde tutan ve dizin stabilitesine katkıda bulunan birkaç ana bağ vardır.

DİZ KAPAĞI AĞRISI NEDENLERİ

Diz kapağı ağrısı genellikle diz kapağının yanlış hareket etmesi nedeniyle gelişir ve femur kemiğinin alt ucuna sürtünmesine neden olur. Bu, diz eklemini stabilize eden uyluk kaslarının dengesizliği veya zayıf esnekliği, diz ekleminin hizalanması ile ilgili sorunlar, düztabanlık, uyluğun ön ve arka kaslarının sıkılığı veya zayıflığı, aşırı spor aktiviteleri, uygun olmayan spor eğitimi nedeniyle oluşabilir. Teknik veya uygun olmayan ekipman kullanımı diz kapağı ağrısına neden olabilir. Diz kapağı ağrısının diğer olası nedenleri arasında kireçlenme, kıkırdak yaralanması ve patella veya diz kapağının çıkığı veya kırılması yer alır.

DİZ KAPAĞI AĞRISI BELİRTİLERİ

Ağrı baskın semptomdur ve genellikle kademeli olarak başlar. Hastalar dizin yanlarında, diz kapağının altında veya arkasında donuk, ağrılı bir ağrı yaşayabilir. Bazen merdiven çıkmak ve uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkmak veya yürümek dizde çıtlama veya çatlama sesine neden olabilir. Ağrı geceleri de ortaya çıkabilir ve atlama, çömelme, koşma veya ağırlık kaldırma gibi tekrarlayan diz bükme aktiviteleri ile diz kapağı ağrısı şiddeti artabilir.

DİZ KAPAĞI AĞRISI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Diz kapağı ağrısının teşhisi, tıbbi geçmiş ve fizik muayene ile birlikte röntgen ve emar taraması gibi görüntüleme testlerini iler gerçekleşir. Fiziksel muayene, ağrının nedenini ve diğer ilgili sorunları belirlerken, röntgen ve emar taraması, iç yapıların görüntülenmesini sağlayarak durumu doğrulamaya yardımcı olur.

DİZ KAPAĞI AĞRISININ TEDAVİSİ NEDİR?

Genellikle buz uygulaması, dinlenme ve iyi programlanmış rehabilitasyon egzersizlerini içeren konservatif tedaviye yanıt verebilirsiniz. Buz, şişliği ve iltihabı gidermeye yardımcı olur, dinlenme eklemi tekrarlayan yaralanmalardan korurken, germe ve mobilizasyon egzersizleri kas gücünü, esnekliğini ve hareket açıklığını iyileştirir. Bazen gerekirse ağrı kesici ilaçlar ve iltihap önleyici ilaçlar reçete edilebilir. Cerrahi tedavi nadiren endikedir.

DİZ KAPAĞI AĞRISINDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI

Devam eden ağrılarınız olduğunda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Ağrı tedavi edildikten sonra, aşağıdakileri içeren birkaç basit önlem izlenerek nüks önlenebilir:

  • Spor aktivitelerinize uygun ayakkabı giymek
  • Herhangi bir fiziksel aktiviteden önce ısınma egzersizleri yapmak
  • Dizlerinizde ağrıya neden olan herhangi bir aktiviteyi durdurmak

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler