Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren kontraktürü hastalığı; sebebi tam olarak cevaplanmamış olsa bile, genellikle ellerini yoğun ve zorlayıcı işlerde kullanan, avuç içi travmasına yoğun maruz kalan kişilerde ve sistemik hastalığı bulunanlarda daha sık olarak görülen bir hastalıktır.

Dupuytren kontraktürünün diabetes mellitus ( şeker hastalığı), sigara içme, kronik akciğer hastalıkları, stresli işlerde yoğun çalışma, epilepsi yada sık alkol alımı gibi durumlarla yakın ilişkisi olduğunu bildiren çalışmalarda bulunmaktadır.

Bu hastalık; genellikle avuç içerisinde cilt altında bulunan palmar fasyanın fibrozisi ve kontraktürü sonucu parmaklarda hareket kısıtlılığına sebebep olur.

Elde yavaş ve sinsi ilerleyen bu hastalık; ilk başlarda ağrısız sert şişlikler ile başlamakta, ilerleyen zamanda da parmak hareketlerini kısıtlamaya , elini cebine sokamamaya sebep olup günlük hayatını devam ettirmesini zorlaştırır.

Çok ileri seviyelerde ise mevcut yapışıklıkların ilerlemesi ile; eldeki komşu sinir ve damarlarıda etkileyecek seviyelere ulaşabilmektedir.

Elde ciddi hareket kısıtlılığına neden olmayan hastalarda ilerlemeyi yavaşlatmak için; hekim kontrolünde enjeksiyon ve fizik tedavi denenebilir.

Parmakta hareket kısıtlılığı başladığında ise uygun cerrahi gerçekleştirilmelidir. Çünkü cerrahi müdehalede geciktirildikçe, cerrahi müdehaleden sonra bile fonksiyonel hareketli parmak elde etme şansı azalmaktadır.

Dupuytren kontraktürü cerrahisinde, eldeki tendon , sinir ve damar yapılar dikkatli bir şekilde korunarak kısmi ya da tam palmar fasiyektomi ameliyatı ile hastaların ellerini fonksiyonel bir şekilde kullanabilmesi amaçlanır.

Omuz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler