Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Kalça Ağrısı Neden Olur?

Kalça eklemi veya kasık bölgenizde hissedilen ağrı, kalça eklemindeki problemlerden dolayı daha olasıdır. Aynı şekilde kalçanızın dış tarafında, üst baldırınızda veya kalçanızda hissedilen ağrı, kalça eklemini çevreleyen kaslar, bağlar, tendonlar ve yumuşak dokulardaki sorunların bir sonucu olabilir. Bununla birlikte, bel veya diz gibi vücudunuzun diğer bölümlerini etkileyen belirli hastalık durumları da kalça ağrısına neden olur.

Kalçadaki ani ağrının ana nedeni kalçadaki kireçlenme veya kalça kemiğinde oluşan bir yaralanmadır. Yaşlılarda kalça kırıkları yaygındır çünkü yaş ilerledikçe kemikler yıpranır. Kalça ağrısının diğer nedenleri arasında şunlar olabilir:

  • Kireçlenme
  • Bursit
  • Enfeksiyon
  • Kalça osteonekrozu
  • Burkulmalar
  • Tendon İltihabı

Kalça Ağrısı Teşhisi

Doktorunuz tıbbi geçmişinize, kalça ve uyluk bölgesinin fiziksel muayenesine ve röntgen, diğer taramaları içeren tanısal testlere göre durumunuzu değerlendirecektir.

Kalça Ağrısı Tedavisi

Kişisel bakım ve ağrı giderici antienflamatuvar ilaçlar semptomatik rahatlama sağlar. Bununla birlikte, ağrının kesin nedeni ele alınmalıdır. Belirli önlemlerin uygulanması ağrının şiddetlenmesini önleyebilir ve yaşam kalitesini artırabilir. Ağrıyı kötüleştirebilecek fiziksel aktivitelerden kaçınmak, kuadriseps ve hamstring kaslarını germek, gerçek egzersiz öncesi ısınma egzersizleri yapmak durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bölgeye günde üç ila dört kez yaklaşık 15 dakika buz paketleri uygulamak hem ağrıyı hem de şişliği azaltabilir. Ancak şiddetli kalça ağrısı ve şişliği olan bir yaralanmanız varsa, daha iyi tedavi sonuçları için OP. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Omuz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler