Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Kalça Kırığı Ameliyatı

Kalça kırığının cerrahi olarak düzeltilmesi kalça kırığı ameliyatı olarak bilinir.

Kalça kırıkları, uyluk kemiğinin üst kısmında kalçanın yakınında meydana gelen bir kırılmayı içerir. Uyluk kemiğinin üst kısmında büyük ve küçük trokanter vardır. Küçük trokanter uyluk kemiğinin arkasındaki femur boynunun tabanından çıkıntı yapar. Kalça kırıkları ya femur boynundaki bir kırılma nedeniyle, büyük ve küçük trokanter arasındaki alanda ya da küçük trokanterin altında meydana gelebilir.

Kalça Eklemi Anatomisi

Kalça eklemi bir “soket ve yuva” eklemidir. “soket oluşum” uyluk kemiğinin başıdır ve “yuva” ise içe oval şekildeki asetabulumdur. Kalça eklemi, üst bacağın pelviste bükülmesini ve dönmesini sağlar. Eklem yüzeyi, eklemde ağrısız hareket sağlayan pürüzsüz bir eklem yüzeyi ile kaplıdır.

Kalça Kemiği Kırığı Nedenleri

Kalça kemiği kırıkları en sık, zayıf kemiklere sahip yaşlı hastalarda küçük travmalardan sonra ve genç yaştaki insanlarda yüksek enerjili bir travmadan veya ciddi yaralanmalardan sonra meydana gelebilir.

Kalça Kemiği Kırığı Belirtileri

Kalça kemiği kırığı belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Kasıkta veya üst uylukta şiddetli ağrı
  • Şişlik ve hassasiyet
  • Kalçayı döndürürken rahatsızlık

Kalça Kemiği Kırığı Teşhisi

Doktorunuz, semptomlarınıza, bacak ve kalçanızın anormal duruşuna ve kapsamlı bir fizik muayeneye dayanarak kalça kemiği kırığını teşhis edebilir. Doktorunuz ayrıca kalça kırığını onaylamak ve görüntülemek için röntgen ve mr taraması veya kemik taraması gibi görüntüleme testleri isteyebilir.

Kalça Kırığı Ameliyatı Öncesi Değerlendirme

Kalça kırığı ameliyatına hazır olduğunuzdan emin olmak ve genel sağlığınızı kontrol etmek için ameliyattan önce Op. Dr. Süleyman ALTUN bir değerlendirme yapılacaktır. Aldığınız ilaçlar sorulacak ve gerekirse bırakmanız gerekip gerekmediği kesinleşecektir. Ameliyat sırasında ne tür anestezi kullanılacağına karar vermek için anestezi değerlendirmesi yapılacaktır. Ameliyat sonrası yara enfeksiyonu riskini azaltmak için size antibiyotik verilecektir. Ameliyat kan pıhtılaşması riski taşıdığından heparin gibi bir antikoagülan verilebilir. Herhangi bir düzensizlik olup olmadığını kontrol etmek için kan testleri, idrar örnekleri, göğüs röntgenleri, elektrokardiyogramlar kontrol edilecektir.

Kalça Kırıklarının Ameliyatla Tedavisi

İlaçlar, enjeksiyonlar ve fizyoterapi gibi konservatif bir yaklaşım tatmin edici sonuçlar vermediğinde cerrahi uygulanır.

Kalça kırığı ameliyatı anestezi altında artroskopik veya açık ameliyatla yapılır. Cerrahınız, durumunuz için hangi yaklaşımın en iyi olduğuna karar verecektir.

Genelde kalça ekleminin kemiklerini ortaya çıkarmak için uyluğunuzun üst kısmına bir kesi yapılır. Kırık veya hasar görmüş eklem protez ile değiştirilir. Protez yerleştirildikten sonra tatmin edici bir hareket açıklığı olup olmadığını kontrol etmek için hareket ettirilir. Cerrahi kesi daha sonra ameliyatı tamamlamak için dikişler ve pansumanlarla kapatılır.

Kalça kırıklarının tedavisi için farklı cerrahi prosedürler kullanılır ve ameliyatın türü normalde kırığın şiddetine ve yerine bağlıdır.

  • Total Kalça Protezi: Kalçadaki doğal yuvanın ve femur başının protezlerle değiştirilmesi işlemidir. Pelvik kemiğinizdeki üst femur ve yuva protez implant ile değiştirilir.
  • Kısmi Kalça Protezi: Hasarlı femur başının protez ile değiştirilmesi operasyonudur. Uyluk kemiğinin (femur başı) travmatik olarak kırılmış veya hasar görmüş top benzeri başı protez implant ile değiştirilir.
  • İç Fiksasyon: Bu, kemiği vidalar, pimler, çubuklar veya plakalarla iyileşirken yerinde tutma işlemidir. Kırığınız, kırığı bir arada tutmak için uyluk kemiğinin tepesine sabitlenmiş olan uyluk kemiğinin (femur) başına kayan bir kalça vidası yerleştirilerek düzeltilecektir.

Omuz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler