Menisküs Yırtığı

Menisküs Nedir?

Uyluk kemiği ve incik kemiği arasında her biri menisküs olarak adlandırılan iki kama şeklinde kıkırdak parçası vardır. Menisküs diz eklemini stabilize eder ve amortisör görevi görür.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs yırtığı, özellikle temas sporlarında yer alan sporcularda sık görülen bir diz yaralanmasıdır. Dizinizdeki ani bir bükülme menisküsün yırtılmasına neden olur. Yaşlı insanlar, kıkırdak yaşla birlikte yıprandıkça ve zayıfladıkça dejeneratif menisküs yırtıklarına daha yatkındır.

Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Yırtık bir menisküs dizinizde ağrıya, şişmeye, sertliğe, takılma ve kilitlenme hissine neden olarak dizinizi tam hareket açıklığı boyunca hareket ettirmenize engel olur

Menisküs Yırtığı Tanısı Nedir?

Cerrahınız bir tedavi planı önermeden önce dizinizi inceleyecek, semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi değerlendirecektir.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Tedavi, yaşınız ve aktivite seviyenizin yanı sıra yırtığın türü, boyutu ve konumuna bağlıdır. Yırtık küçükse ve sadece menisküsün dış kenarında hasar varsa ameliyatsız tedavi yeterli olabilir. Ancak semptomlar cerrahi olmayan tedavi ile geçmezse cerrahi tedavi önerilebilir.

Menisküs Yırtığı Cerrahi Tedavi

Diz artroskopisi, menisküs yırtıklarında yaygın olarak önerilen bir cerrahi işlemdir.

Cerrahınızın dizinizin içini geniş bir ekranda görebilmesi için çok küçük bir kesiden çok küçük bir kameranın sokulacağı artroskopi kullanılarak ameliyat yapılabilir. Ameliyat diğer küçük kesilerden yapılacaktır.

Cerrahi teknikler arasında menisküs çıkarma (menisektomi), menisküs onarımı ve menisküs replasmanı bulunur. Menisektomi sırasında, yırtık menisküsü çıkarmak için cerrahi küçük aletler kullanılabilir. Artroskopik menisküs onarımında yırtık menisküs, yırtığın boyutuna göre pimlenecek veya dikilecektir. Menisküs replasmanı veya transplantasyonu, yırtık bir kıkırdağın, bir donörden elde edilen kıkırdak veya bir laboratuardan elde edilen kültürlenmiş bir yama ile değiştirilmesini içerir. Menisektomi geçirmişseniz diz ağrısını hafifletmek için bir tedavi seçeneği olarak kabul edilir.

Omuz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Tedaviler