Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Omuz Artroskopisi

Omuz artroskopisi Omuz eklemine ait hastalıkların kapalı kameralı yöntemlerle tedavi edilmesine imkan veren bir seçenektir.

Özellikle sporcu yada aktif yaşama sahip hastalarda uygulanan bu cerrahi yöntem , kısa ameliyat süreleri, kısa hastanede yatış süreleri ve hastaların normal hayatlarına işlerine hızlı bir şekilde dönebilmelerini sağladığı için günümüzde tüm hastalarda ( genç, orta yada ileri yaş fark etmeksizin) yaygın bir şekilde ortopedik cerrahi müdahalelerde tercih edilmektedir.

Omuz eklemi rahatsızlığına bağlı oluşan tekrarlayan omuz eklemi çıkıkları, gece uyutmayan omuz eklemi ağrıları, travma yada zorlamaya bağlı omuz ekleminin hareketlerinin kısıtlanmasına yol açan bir çok rahatsızlıkta artroskopi yöntemi ile müdahale edilebilmekte ve açık cerrahiye göre ameliyat sonrası hasta konforu çok daha iyi seviyelerde olmaktadır.

Omuz Artroskopisi Yönteminin Uygulandığı Rahatsızlıklar

  • Sporcularda ya da aktif spor yaşamı olan kişilerde bir şekilde omuz travması sonrası sık tekrarlayan omuz eklemi çıkıkları ( Bankart (kemik bağımlı yada bağımsız) lezyonu)
  • Aktif yaşamı olan insanlarda omuz ekleminde dengesizilik veya sonrasında aktif hayatlarını kısıtlayan ağrı oluşturan rahatsızlıklar.(instabilite, SLAP,kapsül genişlemesi yada esnemesi, tendon enflamasyonu v.b…..)
  • Omuzda gerçekleşen travma ( trafik kazaları, omuz üzerine düşme ve benzeri….) sonrasında eklem hareketlerinde kısıtlılık.( omuz eklemi çevresindeki bağların (manşet) yırtılması, kopması v.b….)
  • Özelllikle erişkin insanlarda (30-60 yaş aralığı) omuz ekleminini oluşturan kemik yapıların doğuştan olan anatomik özelliklerine bağlı ( tip 3 akromion, humerus başında kıkırdak kemikleşme (enkondrom = iyi huylu kıkırdak tümörü), omuz ekleminin çevresindeki bağların (manşet) kolu omuzdan yukarıya doğru kaldırma ihtiyacı gösteren her işlemde ( Ampül takmak, başı taramak yada yıkamak, boya yapmak, yada çalıştığı iş gereği bu şekilde hareketleri sık tekrarlamak gibi) omuz eklemi çevresindeki bağların (manşet) hasarlanması ve ağrı yapmasına sebep olan iş yaptırmayan rahatsızlıklar.
  • Genellikle 40 yaş ve üzeri insanlarda görülen travma bağımlı yada bağımsız , omuz ekleminin tüm yönlere hareketinin kısıtlı ve ağrılı olduğu donuk omuz gibi (Adhezif Kapsülit) rahatsızlıklar.
  • Omuz ekleminde sıkışma yada çevresindeki bağ (manşet) yırtılmaları, özellikle ileri yaşlarda kolu başın üzerine kaldırma hareketinin ( pencere camı silme, raflara yerleştirilen tencere tavalar, çok sık yapılan hali silme işlemlerinin sıkça tekrarlanması) omuzdaki manşet kaslarının ve bunların üzerinde bulunan yumuşak dokuların kemikler yapılarda yaşa bağlı oluşan kireçlenmeye bağlı sıkışmasına veya değişik seviyelerde yırtılmasına sebep olan gece uyutmayan, günlük işlerini yapmasını engelleyecek seviyede omuzdan dirseğe kadar yayılan ağrılar.

Yukarıda bahsi geçen problemler iyi bir fizik muayene , yeterli radyolojik tetkik ve başarılı bir artroskopik ameliyat (kapalı kameralı cerrahi yöntem) sonrasında uygun fizik tedavi rehabilitasyon uygulaması ile birlikte yüz güldürücü sağlık hali kazandırmaktadır.

Omuz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler