Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Omuz Kireçlenmesi

OMUZ KİREÇLENMESİ NEDİR?

Omuz kireçlenmesi, kelimenin tam anlamıyla bir eklem iltihabı anlamına gelir, ancak genellikle kıkırdakta hasar olan herhangi bir durumu tanımlamak için kullanılır. Omuz eklemindeki kıkırdak hasarı omuz kireçlenmesine neden olur. Enflamasyon, vücudun yaralanmaya karşı doğal tepkisidir. Enflamasyonun sunduğu uyarı işaretleri kızarıklık, şişme, ısı ve ağrıdır.

Omuz Kireçlenmesi Çeşitleri Nelerdir?

Yüzden fazla farklı kireçlenme türü vardır. En yaygın olanları osteoartrit ve romatoid artrittir.

Omuz Kireçlenmesi

Osteoartrit, dejeneratif eklem hastalığı olarak da adlandırılır; bu, sıklıkla yaşlılarda görülen en yaygın kireçlenme türüdür. Bu hastalık, eklemdeki kemiklerin uçlarını yastıklayan ve koruyan doku olan kıkırdağı etkiler.

Osteoartrit ile kıkırdak zamanla aşınmaya başlar. Aşırı durumlarda, kıkırdak tamamen aşınabilir ve eklemdeki kemikleri koruyacak hiçbir şey bırakmayarak kemik-kemik temasına neden olabilir. Kemikler ayrıca bir eklemin sonunda şişebilir veya dışarı çıkıntı yapabilir ve bunlara kemik mahmuzları denir.

Osteoartrit eklem ağrısına neden olur ve normal hareket açıklığınızı (bir eklemi serbestçe hareket etme ve bükme yeteneği) sınırlayabilir. Şiddetli olduğunda, omuz eklemi tüm hareketini kaybedebilir ve bu da engelli olmanıza neden olabilir.

Romatizmal eklem iltihabı

Bu, vücudun bağışıklık sisteminin (vücudun enfeksiyonla savaşma şekli) sağlıklı eklemlere, dokulara ve organlara saldırdığı bir otoimmün hastalıktır. Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda en sık görülen bu hastalık, eklemlerin astarını (veya sinovyumu) ​​alevlendirir. Eklemlerde ağrı, sertlik, şişme ve fonksiyon kaybına neden olabilir. Şiddetli olduğunda, romatoid kireçlenme eklemi deforme edebilir veya değiştirebilir.

Romatoid kireçlenme çoğunlukla el ve ayak eklemlerini etkiler ve simetrik olma eğilimindedir. Bu, hastalığın vücudun her iki tarafındaki aynı eklemleri (iki el veya iki ayak) aynı anda ve aynı semptomlarla etkilediği anlamına gelir. 

Omuz Kireçlenmesi Nedenleri

Osteoartrit, bir eklemde kemik uçlarını kaplayan kıkırdağın aşınmasından kaynaklanır. Bunun nedeni, uzun süreli aşırı zorlama veya diğer eklem hastalıkları, yaralanma veya şekil bozukluğu olabilir. Primer osteoartrit genellikle yaşlanma ve eklemlerin genel dejenerasyonu ile ilişkilidir.

Sekonder osteoartrit genellikle, etkilenen eklemde tekrarlayan travma veya ameliyat veya doğumdan kaynaklanan anormal eklem yapıları gibi başka bir hastalık veya durumun sonucudur.

Romatoid kireçlenme genellikle hastalıktan sorumlu genler enfeksiyon veya herhangi bir çevresel faktör tarafından tetiklendiğinde ortaya çıkar. Bu tetikleyici ile vücut, eklemlere karşı vücudun savunma mekanizması olan antikorlar üretir ve romatoid kireçlenmeye neden olabilir.

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri

Birkaç kireçlenme türü vardır ve semptomlar kireçlenme türüne göre değişir. Her tür vücudu farklı şekilde etkiler. Omuz kireçlenmesi semptomları genellikle eklemlerde iki haftadan uzun süredir şişlik ve ağrı veya hassasiyet, eklemde kızarıklık veya sıcaklık, eklem hareket kısıtlılığı ve sabah erken tutukluğu içerir.

Kireçlenme olan bir omuzda:

  • Kıkırdak astarı normalden daha incedir veya tamamen yoktur. Kıkırdak hasarı ve iltihabının derecesi, omuz kireçlenmesi tipine ve evresine göre değişir.
  • Eklem aralığı daraltılmış ve ana hatları düzensizdir; bu bir röntgen görüntüsünde görülebilir.
  • Kemik mahmuzları eklemin kenarlarında birikebilir.

Omuz Kireçlenmesi Teşhisi

Doktorunuz, tıbbi öykü, fizik muayene ve etkilenen kısmın röntgeni ile omuz kireçlenmesi teşhisi koyacaktır. Omuz kireçlenmesi teşhisi için bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları ve manyetik rezonans görüntüleme (emar) taramaları da istenir.

Omuz Kireçlenmesi Tedavi Seçenekleri

Doktorunuz iltihap önleyici ilaç reçete edebilir. Egzersiz içeren mesleki terapi veya fizyoterapi önerebilir. Ağır vakalarda ameliyat önerilebilir. Ameliyat türü, durumun yaşına ve ciddiyetine bağlıdır. Şiddetli omuz kireçlenmesi olan yaşlılarda eklem replasmanı iyi bir seçenektir. Omuz kireçlenmesinin tedavisi için yaygın bir ameliyat, total omuz artroplastisi veya hemiartroplasti olabilen artroplastidir (hasarlı eklemin değiştirilmesi).

Omuz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler