Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Patella Kırığı

Diz Kapağı Kırığı Nedir?

Diz kapağı veya patella, diz ekleminin bir bölümünü oluşturur. Dizin ön kısmında bulunur, dizleri koruyarak çeşitli uyluk ve bacak kas gruplarına tutunma sağlar. Diz kapağının alt yüzeyi ve uyluk kemiğinin alt ucu, diz ekleminin düzgün hareketine yardımcı olan eklem kıkırdağı ile kaplanmıştır. Diz kapağındaki kırık nadirdir ancak yetişkin erkeklerde yaygındır.

Patella Kırığının Nedenleri

Patella kırığının en yaygın nedeni, düşme veya motorlu taşıt kazası gibi durumlarda olan diz kapağına doğrudan bir darbedir. Patella, uyluk kaslarının aniden kasılması nedeniyle dolaylı olarak da kırılabilir.

Patella Kırığının Belirtileri

Ağrı ve şişlik, patella kırığının en sık görülen semptomlarıdır. Ayrıca yürüyememe ve dizinizi düzeltmede zorluk yaşayabilirsiniz. Bazen kırık bölgesinde morarma da görülebilir.

Patella Kırığı Teşhisi

Patella kırığının teşhisi, fiziksel muayene, yaralanma öyküsü ve kırığın ciddiyetini belirlemek için röntgen görüntülemesinden oluşur. Röntgen, kırıkların tanımlanması için en yaygın olarak kullanılan tanı aracıdır.

Patella Kırığının Tedavisi

Bir patellar kırığın tedavisi, kırığın ciddiyetine bağlıdır

Patellar Kırığı Cerrahi olmayan tedavi

Patella parçalanmadığında veya yer değiştirmediğinde ilk tedavi yöntemi cerrahi olmayan tedavidir. Dizleri düzeltmek ve iyileşme sürecine yardımcı olmak için alçı veya atel kullanılabilir. Etkilenen uzvun 6 ila 8 hafta süreyle hareketsizleştirilmesi de önerilebilir.

Patella Kırığı Cerrahi tedavi

Kırık kemik parçalarının yer değiştirmesi veya kırık parçalar arasındaki mesafenin iyileşme sürecini engelleyecek kadar uzak olması durumunda cerrahi tedavi önerilmektedir. Kırık bölgenin ciltten açığa çıktığı açık kırıklarda acil cerrahi önerilir. Yapılacak işlemin türü kırığın niteliğine bağlıdır. Enine kırıklar teller ve pimler ve germe bandı yardımıyla sabitlenirken, ufalanmış bir kırıkta küçük kemik parçaları diz ekleminden çıkarılır.

Patella Kırığı Tedavisi Sonrası Fizik Tedavi

Fizik tedavi, kırığın iyileşmesinden sonra günlük aktivitelerinize devam etmenize yardımcı olmak için hayati bir rol oynar. Kırığın tedavisi eklemde sertliğe ve kaslarda güçsüzlüğe neden olabilir. Fizik tedavi, eklem mobilizasyonu ve kas güçlendirme egzersizleri veya ağırlık kaldırma egzersizleri, gücü yeniden kazanmada ve deformiteleri önlemede yardımcı olur.

Operatör Doktor Süleyman ALTUN ve Fizyoterapi Ekibi Tedavinizi Planlamak İçin Bakırköy, Bahçeşehir, Başakşehir ve Gaziosmanpaşa Bölgelerinde Hizmetinizde.

Omuz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler