Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Total Diz Protezi

Total diz protezi, hastalıklı veya hasarlı diz eklemini metal veya plastik gibi malzemelerden yapılmış yapay bir diz eklemiyle değiştirmek için yapılan bir ameliyattır. Op. Dr. Süleyman ALTUN ameliyat sırasında ve sonrasında oldukça özel bakım sağlar.

Diz Kireçlenmesi

Diz, femur (uyluk kemiği), tibia (incik kemiği) ve patelladan (diz kapağı) oluşur. Femur ve tibia arasındaki yumuşak kıkırdak olan iki menisküs, bir yastık görevi görür ve hareket sırasında şokun emilmesine yardımcı olur. Kireçlenme (eklem iltihabı), yaralanma veya eklemin diğer hastalıkları bu koruyucu tabakaya zarar vererek aşırı ağrıya ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmede zorluğa neden olabilir. Kireçlenme olan bir dizde kıkırdağın kendisi incelir veya tamamen yok olur. Ek olarak, kemikler eklemin kenarlarında kalınlaşır ve kemikli “çıkıntılar” oluşturabilir. Bu faktörler ağrıya neden olabilir ve eklemdeki hareket açıklığını kısıtlayabilir.

Total Diz Protezi Endikasyonları

Total diz protezi ameliyatı genellikle şiddetli diz kireçlenmesinde uygulanmaktadır. Osteoartrit bir tür kireçlenmedir. Eklem kıkırdağının yavaş yavaş yıprandığı ve sıklıkla yaşlıları etkileyen en yaygın diz kireçlenmesi şeklidir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuz total diz protezi önerebilir:

  • Günlük aktivitelerinizi kısıtlayan şiddetli diz ağrısı (yürüme, sandalyeden kalkma veya merdiven çıkma gibi)
  • Dinlenme sırasında ortaya çıkan veya geceleri sizi uyandıran orta ila şiddetli ağrı durumlarında.
  • Dinlenme veya ilaçlarla geçmeyen kronik diz iltihabı ve şişmesi olduğunda.
  • İlaçlar, enjeksiyonlar, fizik tedavi veya diğer konservatif tedaviler yardımıyla ağrının giderilememesi.

Total Diz Protezi Ameliyatı

Total diz protezi ameliyatının amacı ağrıyı gidermek ve dizinizin hizasını ve işlevini yeniden sağlamaktır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Cerrahınız, diz eklemini ortaya çıkarmak için etkilenen diz üzerindeki deride bir kesi yapacaktır. Ardından, uyluk kemiğinin hasarlı kısımları özel ameliyat aletleri kullanılarak uygun açılarda kesilir. Femoral bileşen, femurun ucuna kemik çimentosu ile veya çimento olmadan tutturulur.

Cerrahınız daha sonra tibianın (incik kemiği) ve kıkırdağın hasarlı bölgesini keser veya tıraş eder. Bu, kemiğin deforme olmuş kısmını ve herhangi bir kemik büyümesini ortadan kaldırmanın yanı sıra implantların takılabileceği pürüzsüz bir yüzey oluşturur. Daha sonra tibial bileşen, kemik çimentosu veya vidalarla kemiğin ucuna sabitlenir.

Cerrahınız, pürüzsüz bir kayma yüzeyi sağlamak için implantlar arasına eklem yüzeyi adı verilen plastik bir parça yerleştirecektir. Bu plastik parça vücut ağırlığını destekleyecek ve femurun tibia üzerinde orijinal menisküs kıkırdağı gibi hareket etmesini sağlayacaktır.

Yeni bileşenlere sahip femur ve tibia daha sonra yeni diz eklemini oluşturmak için bir araya getirilir. Patellanın (diz kapağının) yeni yapay diz üzerinde rahatça kaymasını sağlamak için arka yüzeyi de plastik bir bileşen alacak şekilde hazırlanmıştır.

Tüm yeni bileşenler yerindeyken, diz eklemi hareket açıklığı ile test edilir. Tüm eklem daha sonra steril bir solüsyonla temizlenir. Kesi dikkatlice kapatılır; drenler yerleştirilir ve kesiğin üzerine steril bir pansuman yerleştirilir.

Total Diz Protezi Ameliyat Sonrası Postoperatif Bakım

Fizik tedavi ameliyatın hemen ardından başlar. Fizyoterapist, bacağınızı güçlendirmek ve diz hareketini eski haline getirmek için size özel egzersizler öğretecektir. Dizinizi sabitlemek için diz sabitleyiciler kullanılır. Koltuk değnekleriyle veya yürüteçle yürüyebileceksiniz. Diz eklemini hareket ettirmek için sürekli bir pasif hareket (CPM) makinesi kullanılabilir. Sürekli pasif hareket, siz dinlenme halindeyken eklemi sürekli olarak kontrollü bir hareket aralığında hareket ettiren, tedavi edilen bacağa takılan bir cihazdır. Fizyoterapistiniz ayrıca uyluk ve baldır kaslarınızı güçlendirmek için size bir ev egzersiz programı sağlayacaktır.

Total Diz Protezi Animasyon Video

Diz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler