Ayşen azaplar
0532 695 38 69

Total Kalça Protezi

Kireçlenme gibi eklem rahatsızlıkları, kıkırdakta ve kemiklerde hasara yol açarak kalçada kronik ağrıya ve / veya sakatlığa neden olabilir. Durum, hasarlı parçaların kalça proteziyle değiştirilmesiyle tedavi edilebilir.

Total Kalça Protezi Nedir?

Total kalça protezi, hasarlı kıkırdak ve kemiğin kalça ekleminden çıkarılıp yapay bileşenlerle değiştirildiği cerrahi bir işlemdir. Total kalça protezinin ana endikasyonu kireçlenmedir.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

Kalça kireçlenmesinin en yaygın semptomu eklem ağrısı ve sertliğidir, bu da sınırlı bir hareket açıklığına neden olur. Yürürken topallamaya neden olarak ağrı şiddetini artırabilir.

Kireçlenme Teşhisi

Teşhis, tıbbi geçmişiniz değerlendirilerek, fizik muayene yapılarak ve kireçlenen eklemin röntgenleri alınarak yapılır.

Total Kalça Protezi Ameliyatı

Anti-enflamatuar ilaçlar ve fizik tedavi gibi konservatif tedavi seçenekleri semptomlarınızı gidermiyorsa ameliyat önerilebilir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. İşlem sırasında kalça eklemini ortaya çıkarmak için kalça üzerine cerrahi bir kesi yapılır ve femur asetabulumdan çıkarılır. Soketin yüzeyi temizlenir ve hasarlı veya kireçlenen kemik bir oyucu kullanılarak çıkarılır. Asetabular bileşen, vidalar veya bazen kemik çimentosu kullanılarak sokete yerleştirilir. Asetabular bileşenin içine plastik, seramik veya metalden yapılmış bir astar yerleştirilir.

Femur veya uyluk kemiği daha sonra yeni metal femoral bileşene tam olarak uyacak şekilde özel aletler kullanılarak kireçlenen kemiğin çıkarılmasıyla hazırlanır. Femoral bileşen daha sonra ya bastırarak geçirme ya da kemik çimentosu kullanılarak femura yerleştirilir. Daha sonra metal veya seramikten yapılmış femur başı bileşeni femoral sapa yerleştirilir.  Tüm yeni parçalar özel çimento kullanılarak yerine sabitlenir. Yeni eklemin etrafındaki kaslar ve tendonlar onarılır ve kesi kapatılır.

Total Kalça Protezi Ameliyat Sonrası Bakım

Total kalça protezi ameliyatı geçirdikten sonra, yeni eklemin yerinden çıkmasını önlemek ve uygun iyileşmeyi sağlamak için özel dikkat göstermelisiniz.

Alınacak genel önlemlerden bazıları şunlardır:

  • Kalçanızı bükmeyin ve ayağınızı içe doğru çevirme hareketinden kaçının.
  • Uyurken bacaklarınızın arasına yastık koyun.
  • Asla bacak bacak üstüne atma ve kalçalarını dik açı yapacak şekilde bükme hareketi yapmayın.
  • Alçak sandalyede oturmaktan kaçının.
  • Bir şeyleri almak için eğilmekten kaçının.

Omuz tedavileri hakkında ek bilgi almak veya total diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Op. Dr. Süleyman ALTUN ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Alın    Süleyman Altun - DoktorTakvimi.com

    Tedaviler